Nasıl Çalışır

1 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Nedir

GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi; internet üzerinden yapılacak satışlarda alıcı ve satıcının birbirine uzak mesafelerde olması ve yüz yüze gelme imkanlarının olmaması durumunda hem alıcı hem de satıcıyı korumak amacı ile geliştirilmiş bir Elektronik Pazar Yeri Platformudur. 

GittiBu, aynı zamanda satıcının ikinci el ürününü kredi kartı ile peşin veya vadeli satabilmesini de sağlayan bir sistemdir. GittiBu.Com üyeleri, üyelik bilgilerini güncelleyerek her türlü ikinci el eşyalarını sanki yeniymiş gibi kredi kartına 12 ye kadar taksit ile amatörce satabilirler. Örneğin evinizdeki kullanılmış piyanoyu İzmir'de yaşayan bir üniversite öğrencisine kredi kartına taksit ile satabilirsiniz.

2 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Kimlerin İşine Yarar

Bir ürünü almak isteyen kişinin elinde her zaman nakit parası olmayabiliyor. 

Pek çok ürün taksit yapıldığında satılabiliyor. 

Küçük ürünleri satın almak istediğimizde satıcının adresine gitmek pratik değil. 

Şehir dışı alışverişler ise her iki taraf için de güvenilir değil. Ürün ücretini gönderen alıcı satıcının ürünü göndereceğinden emin olamıyor. 

Ödeme almadan ürünü kargolayan satıcı ise alıcının bir bahane bularak ödemeyi durdurmayacağından emin olamıyor.


Bu durumlarda en iyi seçenek araya güvenilir bir firma sokarak her iki tarafın da haklarının korunmasının sağlanmasıdır. Eşyalarını, ürünlerini alıcıyı görmeden güven içinde satmak isteyenler, kargoyu gönderdiğinde parasının geleceğinden emin olmak isteyenler, kredi kartı ile taksit yaparak satış şansını arttırmak isteyenler, ödemeyi aldığı zaman ürünü alıcıya göndereceğinin garantisini vermek isteyenler bu sistemi rahatlıkla kullanabilir.


Ürünü satıcıdan elden direkt almak isteyen ancak ödemesini kredi kartına taksit ile yapmak isteyen alıcılar da bu hizmette yararlanabilirler.


Elindeki ikinci el ürünleri web üzerinden kullanıcılara kredi kartı ile satmak isteyen firmalar, bu ürünleri yurt dışındaki alıcılara satmak isteyen kişi ve kuruluşlar için de GittiBu Güvenli Online Satış Sistemi sayısız fırsatlar sunar.

3 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Nasıl Çalışır

Öncelikle kişinin TC kimlik no, adres, banka bilgileri türündeki yasal olarak mecburi olan bilgilerini tamamlaması gerekmektedir.

GittiBu.com u sadece kendi adınıza kullanabilirsiniz. Başkalarının namına veya hesabına kullanamazsınız. Bu sayfadaki bilgiler, adres, telefon, TC No ve IBAN Bilgileri, şahsen tarafınıza veya firmanıza ait olmalıdır.

Daha sonra arzu ettiğiniz ürünü resimlerini çekerek satılığa çıkartabilirsiniz. Taksit sayısını seçer, maliyetinizi hesaplar, arzu ederseniz satış fiyatını değiştirirsiniz. Örneğin elinizde yenisi 200 TL olan bir ürün var 100 TL ye satmayı düşünüyorsunuz, pazarlık payı ile en son 80 TL ye bırakacaksınız. Ürün ilanını 100 TL olarak girdiniz, taksit sayısını 12 seçtiniz. Sistem elinize 70 TL kalacağını söyledi, ya satış fiyatınızı 110 a çekersiniz veya fiyatı 100 de tutup taksit sayısını 12 den 9 a belki 6 ya indirir 80 TL ye ulaşırsınız.

Ürün satıldığında alıcı 100 veya 110 TL yi 12 taksitte öder, sizin 80 TL niz ise bir hafta içinde sistemimize girdiğiniz banka hesabınıza (IBAN Numaranıza) yatırılır.

Ürün, sistemimizde Kredi Kartına taksit seçenekleri ile sergilenir. Alıcı ürünü almak istediğinde satın al butonunu tıklar ve kredi kartını girerek ödeme yapar. Alıcı tarafından gönderilen ödeme, GittiBu.Com un çalıştığı ve BDDK tarafından akredite edilmiş finans kuruluşunun hesaplarına gelir ve alıcı onay verene kadar satıcıya ödenmeden sistemde bekletilir. 

Alıcı ürün onayını verdikten sonra tutar, hizmet bedeli kesintisi yapılarak satıcı hesabına gönderilir.

İşlemde hem alıcı hem de satıcı, GittiBu.com garantisi altındadır.

4 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Çalışma Safhaları

Satıcı, bir mal veya hizmet oluşturur ve satışa çıkarır.

Alıcı ürünü almayı kabul eder, ve satıcının belirlediği kredi kartı seçeneklerinden birini tercih eder ve satın alır.

Alıcının yaptığı ödeme satıcıya değil GittiBu nin çalıştığı BDDK tarafından akredite edilmiş finans sağlayıcının havuz hesabına gelir.

Ödeme yapıldığı anda ürün, alıcıya rezerve edilir. Satıcı ürünü kargolar, kargo bilgilerini sisteme kaydeder. Ürün alıcıya ulaştığında; belirtilen özelliklere uyuyorsa alıcı üç gün içerisinde ürünü sistem üzerinden kabul eder veya reddeder.

Ürün kabul edildiğinde GittiBu 7 (Yedi) gün içerisinde hizmet bedelini keserek parayı satıcıya gönderir.

Ürün bir şekilde reddedilir ise uyuşmazlık çözülene kadar  GittiBu tarafından güvence altında tutularak uyuşmazlığın çözümlenmesine gayret edilir. Alıcılar; GittiBu ile satın aldıkları ürün ister tek çekim ister taksitle alınsın, ürün satış fiyatı dışında herhangi bir ücret veya vade farkı ödemezler.

GittiBu li yapılmış alım satımlarda alıcı ödemeyi satıcıya değil direkt GittiBu ye yapar.

GittiBu, ödemeyi aldığında satıcıya malı kargoya vermesi talimatını verir. Ürün alıcıya ulaştıktan sonra, alıcı ürünü inceleyip onay verir ve yapmış olduğu ödeme,  GittiBu havuz hesabından satıcının hesabına aktarılır.

Satıcının belirtmiş olduğu nitelikler dışında bir ürün gönderilirse, ürünü kabul etmeden aynı kargo görevlisi ile geri gönderir ve işlemi iptal ederek ödemenizi GittiBu havuz hesabından geri alabilirsiniz. Satıcı, ürünü kargoladıktan ve kargo bilgisi girdikten sonra belirli bir süre içerisinde işleme onay vermeniz gerekmektedir. Aksi taktirde ve süreyi aşmanız durumunda sistemimiz işlemi otomatik olarak onaylar. 

Alıcının yaptığı  GittiBu işlemlerinde 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik uyarınca belirtilen tüm hakları saklı kalmakta olup bu haklarını Satıcıya yapacağı bildirimlerle kullanabilir. Alıcı, GittiBu işlemlerinde bu hakların yanı sıra sistem üzerinden yapacağı bildirimlerle de GittiBu kapsamında tanımlanan haklarını kullanabilir.

Satın alınan ürün ikinci el ve faturasız bir ürün ise nedensiz olarak ürün 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik uyarınca cayma hakkı kullanılamaz.

GittiBu hizmet bedeli, sadece satıcıdan alınmaktadır. GittiBu nin temel amacı, Alıcının ödediği paranın karşılığında ürünün teslim edilmesini garanti etmek, aynı şekilde Satıcının da ürünü gönderdiğinde parasını alacağını garanti etmektir.

Ancak GittiBu sitesinde işleme tabi olan ürünler genellikle kişiden kişiye satışı yapılan ikinci el ürünler olduğundan GittiBu gönderilen veya iade alınan malların içeriğini bilme imkanına sahip değildir. Diğer bir deyiş ile  GittiBu’nin, satıcının gönderdiği ürünün kalitesi, ya da alıcı tarafından ambalajı açılıp satıcıya bir nedenle iade edilen ürünün içeriği konusunda bilgi sahibi olması beklenemez. Bu bakımdan  GittiBu, alıcı ve satıcı arasında çıkabilecek uyuşmazlıklar konusunda yardımcı olmaya çalışmak ile birlikte haklı ve haksızı ayırt edecek yasal olarak bir zemine sahip değildir.

Bu işlemler, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun ilgili maddeleri içerisinde düzenlenmişlerdir. Bu sebeplerle alıcıların veya satıcıların; alım/satım ilişkisinde öngörülemeyen bir problem çıkabileceğini düşünerek gönderdikleri, teslim aldıkları, iade ettikleri, iadeden geri aldıkları malların durumunu net ve ispata açık bir şekilde tespit ederek E-Ticaret işlemini gerçekleştirmeleri tavsiye edilir. GittiBu kendi imkanlarını kullanarak haklı/haksız ayrımını kendine göre yapmaya çalışsa da Alıcı ve Satıcı, bu konuda asıl otoritenin TC Mahkemeleri olduğunu kabul ederler.


5 GittiBu Sistemini Başka Nerelerde Kullanabilirsiniz

Sadece ürün değil, GittiBu ile hizmet satışı da yapabilirsiniz. Örneğin piyano dersi veriyorsanız, web sitesi yapıyorsanız, arama motoru optimizasyonu, danışmanlık türü sürekli ticari faaliyet durumu yaratmayan işlemlerinizde de GittiBu kullanabilirsiniz.

Danışmanlık yapıyor veya özel matematik dersi veriyorsunuz, müşteriniz kredi kartı ile taksitli ödeme yapmak istiyor, www.GittiBu.com da bir giriş oluşturur, müşterinize cep telefonundan mesaj olarak gönderir, ödemeyi yapıp yapmadığını takip edebilirsiniz. www.GittiBu.com tüm mecralarınızı bir satış vitrini haline getirir.

Eğer sürekli bir satış faaliyeti içinde iseniz ve yıllık satış tutarınız 42.000 TL yi aşarsa (2018)  “Basit Usulde Vergi Mükellefiyeti” tescil ettirmenizi öneririz.

6 GittiBu Güvenilir Online Satış Sistemi Hizmet Bedeli

GittiBu Hizmet Bedeli, satış işleminin başarı ile gerçekleşmesi durumunda, yani alıcının kargo ile gönderdiğiniz ürünü satıcının onayladığı durumda satıcıdan kesilen hizmet bedelidir.

Bu bedelin içinde GittiBu işlem masrafları, Ödeme Sağlayıcı BDDK onaylı firmanın işlem bedeli ve seçmiş olduğunuz taksit sayısına göre güncel banka faizi bulunmaktadır.  Güncel ücretlere ÜCRETLER linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu rakam dinamiktir ve günün şartlarına göre değişebilir. 

İlan girdiğinizde, seçtiğiniz taksit sayısına bağlı olarak elinize geçecek rakam ilan sayfasında gösterilir. Hizmet bedeli alıcıdan değil sadece satıcıdan kesilmektedir. Ürün veya hizmet satış fiyatınızı belirlerken bu ücretleri dikkate almanızı rica ederiz. 

Vadeli satışlarda bedel satıcı hesabına peşin olarak yatar. Vadeler alıcı ile bankası arasında taksitlendirilir

Banka faizlerine bağlı olarak vadeler uzadığında maliyetler yüksek gözükse bile ikinci el ürünlerde pazarlık paylarının ne derece yüksek olduğunu düşünürseniz, uzun süre satamadığınız bir ikinci el ürününüzü kredi kartı ile taksit ile kolayca satabilme fırsatı yarattığını da göreceksiniz.

Satış gerçekleşmezse herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Tüm sorularınıza cevap alamadınız mı?